Jak to u nás chodí
Centra aktivit
Podnětné učební prostředí třídy Začít spolu tvoří Centra aktivit, která podněcují ke hře, poskytují příležitost procvičovat stávající dovednosti, ale také nabízejí výzvy k získávání nových zkušeností, vybízí k činnostem individuálním i kooperativním, nabízejí možnost volby a rozvíjí klíčové kompetence.
Podpora jedinečnosti
Vyučující nabízí různé typy činností a míru podpory dle individuálních potřeb dětí, je spíše v roli průvodce.
Svoboda a zodpovědnost
Děti jsou spoluzodpovědné za své vzdělávání a mají možnost podílet se na jeho plánování, což posiluje jejich sebehodnotu a sebevědomí.
Vlastní pravidla
Učitelé a děti jsou spolutvůrci třídních pravidel, která jsou jednoduchá, střídmá a definují žádoucí chování.
Cesta je cíl
Proces učení a reflexe činností jsou pro nás stejně důležité jako výsledek.
Vstřícnost a respekt
Vyučující, děti i rodiče spolu komunikují vstřícně a s respektem.
Svět v souvislostech
Vzdělávací program probíhá v integrovaných blocích, v nichž pracujeme s dílčími tématy, která vzájemně propojujeme. Tyto souvislosti podporují vnímání světa jako celku.
Bezpečí a samostatnost
Činnosti během dne probíhají v dané struktuře, což přispívá k pocitu bezpečí a samostatnosti dětí.
Žádné nálepkování
Vyučující v komunikaci s dětmi používá popisný jazyk a poskytuje zpětnou vazbu bez předsudků, nálepkování a subjektivního hodnocení.
Otevřenost světu
Školku vnímáme jako součást skutečného světa, a tak přinášíme zkušenosti z reálného života a učíme se z nejbližšího okolí, které děti obklopuje.
Zapojení rodiny
Školka nabízí rodině rozmanité formy spolupráce, které vyhovují jejím potřebám, možnostem, životnímu stylu a zázemí.
Radost z učení
Důležitá je pro nás pozitivní atmosféra, pocit bezpečí a radost z učení.
Můj den ve školce
Ranní úkol
Volné hry
Svačina
Ranní kruh
Činnost v centru aktivit
Hodnotící kruh
Pobyt venku
Oběd
Odpočinek
Svačina a volné hry v centrech aktivit/pobyt venku
Časté dotazy
V rámci běžných zápisů do MŠ. Pokud kapacita třídy dovolí, je preference rodičů vždy klíčová. Zohledněny jsou však též kritéria spádovosti a věku dítěte, a tak zájem rodičů nemusí být vždy rozhodující.
Počet dětí není stanoven jako podmínka pro realizaci programu Začít spolu. Vychází tedy z možností každé mateřské školy a uvážení jejího ředitele.
Nejčastěji jsou děti ve věkově smíšených třídách. Smíšené třídy ze zkušeností nejvíce podporují přirozené učení, spolupráci dětí a vrstevnické učení. Přechod na smíšené třídy je pro mateřskou školu změna, která potřebuje čas. Setkáváme se s mateřskými školami, které realizují program v homogenních třídách.
Ano! Samotné pojetí programu Začít spolu a jeho principů vytváří podmínky pro maximální rozvoj každého dítěte.
Minimální podmínkou je absolvovat 40ti hodinový základní kurz Začít spolu, soulad s principy a hodnotami programu a ochota pracovat na svém dalším profesním rozvoji.
Ano. Školní vzdělávací program škol ZaS vychází z Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání, který je závazný pro všechny školy v síti MŠMT. A tím je garantován přirozený přechod mezi ZŠ a MŠ.
Ano. Děti získávají potřebné znalosti a dovednosti přirozeně v průběhu běžných činností. Součástí každodenní nabídky úkolů v centrech aktivit jsou mj. úkoly na podporu čtenářské gramotnosti, matematických představ a dalších dovedností souvisejících se školní přípravou.
Program Začít spolu na základní škole přirozeně navazuje na principy, hodnoty a způsob práce v MŠ, na které byly děti zvyklé. Přestože se proměňuje obsah vzdělávání, děti pokračují v podobné denní struktuře, mohou zúročit svoji samostatnost a kompetence, které ve školce získaly, a dále je rozvíjet.
Základní kurz pro vyučující ZŠ v programu Začít spolu má rozsah 80 vyučovacích hodin (2 x 40) . Nejoblíbenější formou kurzu je týdenní letní škola.
1. část nejčastěji probíhá formou intenzivního 5denního kurzu (v průběhu léta), 2. část organizujeme formou návazných setkávání v průběhu školního roku (kombinace jednodenních, dvoudenních či on-line setkávání) nebo formou letní školy v následujícím roce tak, aby mohlo docházet k průběžnému reflektování postupů, které budou vyučující zkoušet či postupně zavádět do své praxe. Obě části kurzu jsou akreditované MŠMT samostatně. Po každé části je účastníkům vystaveno osvědčení o absolvování. Učitelé a učitelky, kteří/é absolvují celý základní kurz v rozsahu 80 hodin, získají certifikát UČITEL / UČITELKA ZAČÍT SPOLU.
Víc hlav víc ví – stejně jako dětem doporučujeme žádat o radu nejdříve kamaráda, i u pedagogických týmu podporujeme kolegiální spolupráci a sdílení profesních zkušeností. Věříme, že pomoc od kolegy/ně ze stejné školky nebo jiné školky s programem Začít spolu je rychlá a efektivní, protože dobře zohlední specifika daného pracoviště. V případě koncepčního rozvoje programu je organizace SbS ČR připravena poskytnout škole podporu ve formě metodických konzultací, mentoringu, supervizí nebo různých forem vzdělávání “ušitých na míru” potřebám školy.