V Obrnicích na Mostecku nabídl program Začít spolu řešení školce ve vyloučené lokalitě a pomohl děti, potažmo jejich rodiče, motivovat k předškolnímu vzdělávání. Tento úspěšný model popisuje reportáž na iRozhlas.cz.
„Rodiny ze sociálně slabších vrstev nemají vzdělávání jako prioritu. Nemají důvěru v instituce obecně,“ řekla Radiožurnálu ředitelka školky Vladimíra Pechanová. „Protože jsme v lokalitě, v jaké jsme, museli jsme hledat cesty, jak dětem vzdělávání zpříjemnit. Pomoci jim v té cestě. Nejde jen o děti, jde hlavně o rodiče, spolupráci s rodinou. Musíme si získávat jejich důvěru.“
Ačkoli Obrnice splňují kritéria sociálního vyloučení – extrémní zastoupení obyvatel v exekuci, nezaměstnaných či bytů bez standardně vybavených koupelen –, účast v předškolním vzdělávání je tu nebývale vysoká. Zájem o ni mají i rodiče z nedalekého Mostu a školka je plná.
„Nové rozdělení tříd děti neuvěřitelně zklidnilo. Předtím měly tendenci ve volném prostoru neustále běhat a dovádět,“ říká ředitelka Pechanová. „Program Začít spolu nám umožňuje připravovat denní program diferencovaně. Každé dítě je jiné, každé potřebuje jinou péči. Paní učitelky mají stanovený nějaký cíl, nabídnou dětem různé aktivity a děti si můžou vybrat, jak k němu dospějí. Je to na nich. Svoboda volby je daleko širší.“
Návštěva školky v Obrnicích může působit téměř idylicky, mezi sociálně vyloučenými lokalitami, v nichž u nás žije přes sto tisíc lidí, jsou ovšem světlou výjimkou. A nejde jen o vyloučené lokality, ale o chudší regiony obecně.
MŠ Obrnice je jednou z mateřských škol, která se v programu Začít spolu proškolila díky ZaS centru Chomutov pod vedením metodičky Diany Roubové. ZaS centrum je zapojené do projektu Podpora trvalé změny na Chomutovsku v rámci Platformy pro včasnou péči.
Celou reportáž si můžete přečíst ZDE.
Zdroj: irozhlas.cz, foto: Daniel Sainer – Platforma pro včasnou péči