Radka Barvínková pro Měníme osnovy

S dětmi si tykáme a komunikujeme jako s partnery

V novém rámcovém vzdělávacím programu je jednou z klíčových kompetencí ta komunikační. Její aplikací se pomocí nejrůznějších aktivit s dětmi zabývá paní učitelka Barvínková ze ZŠ a MŠ Dolní Třešňovec. Semafor konfliktů, slovíčko STOP a školní sněm. To je jen zlomek komunikačních aktivit, které paní učitelka Barvínková s dětmi aplikuje. Komunikační kompetence podle ní stojí na žákovském hlasu a učí děti, jak řešit konflikty hravou formou pomocí nenásilné komunikace.

U nás ve škole učíme dle programu Začít spolu, kde se zaměřujeme na kompetence dětí, i co se týká komunikace. Podle mě jsou kompetence pilíře, kterých se můžeme držet a pomocí nich konkrétně vysvětlit výuku nejen dětem, ale i rodičům. Jsou mi oporou i při psaní slovních hodnocení,” vysvětluje Radka Barvínková.

A co je pro ni “gró” komunikační kompetence?

“Aby byla komunikace mezi žáky a učiteli respektující a vzájemná. Aby byl slyšen žákovský hlas. To je podle mě pro děti to nejdůležitější a smysluplné. Mají tak šanci se naučit komunikovat už v mladém věku, kdy je to pro ně přirozené. Díky tomu se potom nebudou muset potýkat se situacemi, se kterými zápasíme a učíme se řešit my dospělí dodnes. Své konflikty a potřeby říci nahlas, upřímně, narovinu.”

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Měníme osnovy ZDE.