O spolupráci s rodiči na TN Live

Agresivní rodiče na třídních schůzkách: Dejte jim napít a určete pravidla, radí učitelky

Rodiče tráví ve školách kvůli konzultacím i několik hodin. Je současný způsob konání třídních schůzek vyhovující? Existují vůbec jiné možnosti? A jak nastavit komunikaci mezi školou a rodinou tak, aby fungovala? Setkaly se někdy s agresivitou rodičů? To jsou otázky pro hosty pořadu Školní hlášení! na TN Live, ředitelku Základní školy Tomáše Garrigua Masaryka v Mnichovicích Marcelu Erbekovou a učitelku na Základní škole náměstí Svobody v Praze 6 Andreu Havlíkovou, která pracuje s programem Začít spolu.

Andrea Havlíková vysvětlila, že vztah mezi učitelem a rodičem by měl být postavený na vzájemné důvěře, respektu a úctě, že by se učitel neměl nijak stavět nad rodiče. Má smysl ale zavádět nějaké specifická pravidla komunikace?

Havlíková k tomu doplnila: “Rodiče jsou zváni do výuky, také na tripartity a třídní schůzky. A také mají možnost domluvit si kdykoliv individuální schůzku a paní učitelkou, takže prostor pro komunikaci je otevřený a snažíme se, aby rodiče byli součástí našeho vzdělávání.”

Na otázku, zda rodiče mají zájem nahlédnout do výuky, Andrea odpověděla, že odpoledne center aktivit pro rodiče a prarodiče se účastnilo 80% rodičů a chodí se dívat i do výuky. “Snažíme se, aby rodiče byli součástí vzdělávání. Teď mám třeba maminku pediatričku, která si pro děti připravila doktorskou hodinu. Rodiče se snaží své profese předat a zapojit se do učení. A aby se komunita sblížila, podporujeme i neformální setkávání, třeba víkendové výlety.”

Na celý rozhovor se můžete podívat ZDE.

Zdroj: TN.cz / Zpravodajství / Školní hlášení!