KOMU JE SETKÁNÍ URČENO:
Všem učitelům/kám 1. a 2.st. ZŠ, všem zájemcům o inovativní přístup k plánování pedagogické činnosti a dalším osobám, které mají zájem o vzájemnou inspiraci a učení, rozvoj svých profesních dovedností a sdílení zkušeností.
ANOTACE:
Na semináři se seznámíte s obsahem a možnostmi využití nové metodické příručky Centra aktivit: Cesta ke smysluplnému učení. Kniha představuje unikátní metodický materiál, který dokumentuje reálné zkušenosti skutečných učitelek a učitelů, kteří si pro své profesní zaměření zvolili program Začít spolu. Přináší konkrétní příklady, jak lze u dětí podporovat myšlení vyššího
řádu, jak se nebát učení prostřednictvím velkých myšlenek, jak maximálně vytěžit reflexi pro prodloužení momentu učení, jak promýšlet cíle, aby děti porozuměly tomu, čím se v centru zabývají, jak využít potenciálu center pro rozvoj kreativního myšlení atd. Najdete zde řadu příkladů responzivního přístupu, kdy učitelé podporují individuální vzdělávací cestu každého dítěte, které mají ve třídě.
KDE: ZŠ kpt. Jaroše, Trutnov, Gorkého 38, druhé patro
ČAS: 8:30 – 14:30
DOTAZY: email: jana.schierlova@sbscr.cz
MAXIMÁLNÍ POČET ÚČASTNÍKŮ: 8
Autorka publikace Anna Babanová vám nabídne zkušenost s modelovými centry aktivit, rozeberete společně ukázková zadání, zamyslíte se nad tím, jak sami plánujete a naučíte se používat vybrané nástroje pro plánování z příručky. Na semináři bude také možnost knihu zakoupit.
O příručce Centra aktivit: Cesta ke smysluplnému učení řekli účastníci a účastnice předchozích
seminářů:
● Díky příručce jsem si uvědomil, jak důležité jsou velké myšlenky při plánování a otevřený způsob zadávání práce do center. Díky tomuto školení posunu svá centra zase o level výš.
● Nejvíce jsem ocenila, že mě kurz skutečně posunul v plánování CA kupředu. Uvědomila jsem si, že nemusím vše dělat složitě.
● Dostala jsem nástroje, jak dát CA větší smysl, ale jak si zároveň plánování pro sebe ulehčit.
● Odcházím s novými informacemi a pořádkem v hlavě.
● Průlomový pro mě byl nástroj Rovnováha v zadání, který vede k optimálnímu zadávání úkolů, které jsou dostatečně otevřené pro žákovský hlas a volbu.
● Na kurzu jsem si uvědomila, že centra aktivit připravuji spíše povrchněji. Naučila jsem se jít více do hloubky.
● Nejvíce jsem ocenila nástroj Kritéria pro plánování CA. Uvědomila jsem si díky nim, jak důležitý je hlas a volba dětí v každém úkolu, který v centrech řeší.
● Uvědomila jsem si, že někdy méně v zadání je více. Teď už vím, jak zjednodušovat přípravy na centra a jak zadávat více otevřená zadání. Oslovila mě možnost ulehčit si plánování.
● Centra nemusí být vždy 100% první den. V následujících dnech se dá ždímat to, co již vzniklo. Plánování není zdaleka tak vyčerpávající, jak jsem si myslela a dosud tak i prováděla.
● Tím, že příliš rozepisuji zadání do center, ubírám dětem jejich aktivitu. Už nechci dětem vše
servírovat dětem na stříbrném podnose.
● Nemusím být ve všech směrech dokonalá. Není třeba mít pokaždé “vymazlená” všechna CA. Díky chybám se děti i my učíme od sebe navzájem.